Menu strony

Promocja RPO Województwa Śląskiego
Szlak turystyczny im. Stanisława Huli w Szczyrku
Współpraca transgraniczna Szczyrk-Baśka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Gębala   
poniedziałek, 21 marca 2011 07:46

 

Miasto Szczyrk nawiązało współpracę z gminą Baśka w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska na lata 2007-2013. Efektem współpracy była wspólna realizacja projektu partnerskiego pn. „Wykonanie i modernizacja informacji turystycznej, infrastruktury szlaków górskich w Mieście Szczyrk”, który był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Beskidy oraz z budżetu państwa.

Celem projektu było rozwijanie i wspomaganie rozwoju współpracy transgranicznej, z ukierunkowaniem na wspólną poprawę stosunków społecznych i kulturalnych oraz rozwijanie turystyki. W ramach projektu partnerskiego gminy dążyły do poprawy jakości i estetyki infrastruktury turystycznej.

W Szczyrku, w ramach projektu wykonana została infrastruktura turystyczna w postaci ławek i stolików, zadaszeń, koszy na śmieci, tablic i map informacyjnych oraz innych elementów szlaku. Szczególnym zamysłem naszego Miasta, było uczczenie pamięci szczyrkowskiego miłośnika gór i wielkiego działacza turystycznego - Stanisława Huli. Jego imieniem został nazwany szlak turystyczny. Natomiast Gmina Baśka zorganizowała dwie imprezy: zawody konne o Beskidzką Podkowę oraz imprezę muzyczną, które odbyły się w Mieście Baśka.

Realizacja projektu przyczyniła się nie tylko do zacieśniania współpracy i integracji między społecznościami obu stron granicy, ale również do promocji walorów turystycznych i przyrodniczych Szczyrku, które z pewnością przyciągną nowych turystów do naszego Miasta.

3 października 2009 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Stanisława Hulę.  W uroczystości uczestniczyło wielu mieszkańców Szczyrku, radnych, jak również zaproszonych gości – m. in. Starosta Bielski Andrzej Płonka oraz delegacja Stowarzyszenia „Region Beskidy”, a także delegacja z Gminy Baśka, której Starosta wygłosił przemówienie i podziękowania za współpracę.

Załączniki:
Pobierz (Mapa_S_HULA.pdf)Mapa szlaku im. S. Huli[ ]1391 Kb
Pobierz (Szlak_informator_niebieski.pdf)Informator o szlaku im. S. Huli[ ]3765 Kb
Poprawiony: wtorek, 17 maja 2011 13:04